Ljepota nije besplatna. Žene troše i do 500 eura mjesečno na njegu

JESTE li primijetili da je danas teže dobiti termin kod kozmetičarke nego kod doktora? Jeste li primijetili i da kozmetičarke voze bolje aute od nekih doktora?

Nije tajna da su ljudi u današnje vrijeme sve više opterećeni fizičkim izgledom i nisam tu da moraliziram o ljudskoj površnosti i izopačenim sustavom vrijednosti jer, ruku na srce, kriva sam. IZGLED JE BITAN. Točka. Uvjerio me život nebrojeno puta.

Međutim, čini mi se da su ipak žene pod puno većim pritiskom od muškaraca. Jednu nedjelju radila sam bezbrižno svoju beauty rutinu, a onda me u sekundi uhvatio bijes zbog trenutka spoznaje. Muškarci imaju slobodu nedjelju provoditi s prijateljima, ispijajući pivo i gledajući tekmu, a ja sjedim kući s maskom na licu, uljem u kosi, trošim sate i sate samo da bih izgledala – uredno. 

Ovo je tema koja nerijetko dođe na repertoar ženskih kava. Dizanje cijena tretmana, čekanje tjednima za termin, nezadovoljstvo skupom frizerskom uslugom i slično. Je li itko ikad pitao ili izračunao koliko u današnje vrijeme stvarno košta biti njegovana žena?

Krenula sam od sebe

Smatram da zapravo moji troškovi više i nisu tako veliki naspram nekih drugih djevojaka. Naime, ja sam prije tri godine počela biti sama svoja kozmetičarka jer sam shvatila da se ne mogu i ne želim odreći niti jedne od usluga koje koristim, a odlasci su iscrpili i mene i moj džep.

Naručila sam s Amazona kompletan pribor za trajni lak za 600 kuna. Investiciju sam isplatila u prva tri mjeseca i još uvijek me savršeno služi. Nisu to nokti kakve biste dobili u profesionalnom salonu, ali ja sam i više nego zadovoljna i nisam opterećena cijenom niti zakazivanjem termina.

Također, naučila sam i depilirati noge voskom. Taj aparat isplatila sam u jednom neodlasku kozmetičarki, a troškovi za ostali pribor su minimalni u odnosu na cijenu tretmana. A odnedavno vratila sam se u svoju prirodnu boju pa više ne idem ni na bojanje u salon. 

Ipak uzevši u obzir usluge koje još uvijek koristim i novac koji potrošim u drogerijama, ovisno o mjesecu, mislim da su moji troškovi kojih 100 eura, nekad i 150 eura na mjesec. Jedno je sigurno – najviše novca ostavim u drogeriji.

Evo što kažu moje prijateljice i kolegice

Odlučila sam pitati svoje prijateljice i kolegice kakvi su njihovi troškovi. Za početak sam ih zamolila da označe sve usluge koje plaćaju, a evo rezultata.

Trening je, osim zbog dobre figure, izuzetno važan zbog zdravlja. Teretane su krcate, a osobnih trenera sve je više na tržištu jer je potražnja velika. 11 od njih 17 svaki mjesec plaća članarinu za treninge. Odgovori su slale prijateljice iz Istre do Slavonije, no ja ću fokus staviti na cijene u Zagrebu kao nekakav medijan.

Osim, naravno, teretane, gledala sam i cijene grupnih treninga te mjesečne članarine za pojedine sportove u Zagrebu. U pretragu sam uključila aktivnosti poput joge, boksa i zumbe. Došla sam do cifre od 50 eura. Neka članstva su jeftinija od drugih, ali mislim da je nekih 50 eura okvirna cijena koju troše žene na mjesečnu članarinu, a da treniraju barem tri puta tjedno.

Trajni lak ili gel na rukama redovito radi devet od 17 djevojaka. Razgovarala sam s prijateljicama i njuškala web stranice kozmetičkih salona. Cijene u Zagrebu se kreću od 23 do 35 eura za trajni lak, a gel seže i do 70 eura. Okvirno bih rekla da prosječna žena troši 40 eura mjesečno na nokte na rukama ako računamo da odlazi jednom mjesečno, iako se u pravilu ide svaka tri tjedna. 

Četiri od 17 njih navele su da radi pedikuru i/ili trajni lak na nogama. Trajni lak uglavnom se ne nosi dok je sezona zatvorene obuće. Tako ćete tijekom zimskih mjeseci samu pedikuru plaćati dvadesetak eura, a za vrijeme ljetne sezone, dodate li i trajni lak, taj trošak će biti 35-40 eura.

Također, četiri djevojke navele su da idu na depilaciju. Cijene variraju ovisno o metodi koju preferirate. Guglajući cijene po Zagrebu, uzevši u obzir da idete na depilaciju nogu i intimnog područja, došla sam do okvirne cijene od 50 eura.

Kod frizerke odlazi 13 od 17 ispitanih cura. Prema web cjenicima frizerskih salona u Zagrebu, žensko šišanje platit ćete najčešće od 25 do 30 eura, ovisno o dužini kose, želite li pranje uz šišanje ili fen frizuru. Naravno, postoje i jeftinije opcije od 15-ak eura, ali svakako i skuplje. O bojanju kose teško je pisati, cijene mogu biti doslovno od 35 do 200 eura.

U pravilu, većina žena ne ide frizerki svaki mjesec, već po potrebi. Međutim, kada dodate šišanje svakih nekoliko mjeseci, bojanje isto tako, frizure za velike događaje, možda nekakve tretmane za zdravlje kose, u pitanju nisu male brojke.

Nadalje, sada postoje svakakve estetske usluge dotjerivanja obrva, ali računat ću neki prosječan minimalan trošak, a to je otprilike 10 do 15 eura. U pitanju je najčešće čupanje i oblikovanje obrva, pincetom ili vrlo popularno koncem. Samo jedna od ispitanih profesionalno uređuje obrve.

Estetski tretmani trepavica možda nisu toliko popularni ili potrebni široj masi žena, ali ovisno o trendu, mnoge žene im pribjegavaju. Dok su umjetne trepavice bile znatno popularnije ranije, sada mi se čini da je ipak lash lift češći izbor, a njegova cijena iznosi otprilike 35 eura u Zagrebu. Lash lift ponavlja se svakih šest do osam tjedana. Također, samo jedna djevojka ide na tretmane obrva.

Zanimljivo je da nijedna od mojih prijateljica i kolegica ne ide ni na kakve estetske zahvate, osim jedne koja je spomenula dentalni tretman izbjeljivanja zubi koji ju košta 300 eura na godišnjoj razini.

Vrtoglavi mjesečni troškovi

Sedam prijateljica reklo je da troši do 50 eura svaki mjesec na gore navedene usluge, što je i najčešći odgovor. Njih 5 tvrdi da je na mjesečnoj razini to najčešće iznos od 50 do 100 eura. Dvije osobe su se izjasnile da potroše 100 do 200 eura i čak dvije da troše 200 do 300 svaki mjesec na kozmetičke usluge i/ili teretanu.

Tome moramo dodati i iznose koje trošimo na same proizvode. Pitala sam prijateljice koliko svaki mjesec potroše u drogerijama na proizvode za njegu i higijenu. Njih 7 potroši između 50 i 100 eura, zatim njih četiri 20 do 50 eura, još četiri 100 do 150 eura. Jedna tvrdi da troši više od 200 eura svaki mjesec.

Međutim, našla se i jedna koja potroši do 20 eura. Ne znam koja je to napisala jer je anketa bila anonimna, ali morat će mi dati par životnih savjeta pod hitno.

U konačnici, kad se sve zbroji, moje prijateljice pripadaju u sličnu kategoriju kao ja. Njih 10 mjesečno troši između 100 i 200 eura, a kod tri djevojke to su iznosi ispod 100 eura, uglavnom nekih pedesetak.

Međutim, dvije frendice rekle su da mjesečno izdvoje 400 eura i još dvije čak 500 na sve navedene usluge i proizvode. U principu, prema podacima koje sam ja imala, čini se da je 200 eura mjesečno prosjek ukupnih troškova jedne žene.

Summa Summarum

Znam, mnogi će osuđivati i govoriti da smo si same krive te da većina toga nije potrebna. Zaista jest. Standardi i očekivanja za žene prilično su visoki i iako nas nitko ne tjera da to radimo, osjećamo potrebu.

Svi primijete naše nokte, izrast na glavi, slamastu kosu. Naravno da želimo izgledati najbolje za sebe, ali isto tako moramo izgledati dobro i za druge. Bilo da je u pitanju ugled na radnom mjestu, pronalazak partnera pa čak i roditeljski sastanci. 

Osim novca, zapravo je najgore izdvojeno vrijeme da bismo postigli i održavali taj izgled. Samo žene znaju kako je to računati koji dan u koliko sati treba oprati kosu da bude spremna za sastanak i koji dan ubaciti trening, a da ju ne mastiš uzalud. Kalkuliranje termina depilacije u skladu s menstrualnim ciklusom, a da koža bude glatka što duže i obuhvati godišnji odmor.

No, dobro, iako je nekad tlaka, žene su uglavnom naučile da je to nešto što se mora raditi, poput kućanskih poslova. Međutim, lijepo bi bilo znati da muškarci cijene privilegiju bezbrižnosti koju im je majka priroda dala i da razumiju i poštuju trud koji žene ulažu samo da bi izgledale pristojno.

Ovaj članak završila bih jednom genijalnom objavom koja vrlo duhovito prikazuje ovu muško-žensku problematiku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *